Podnikatelské i jiné weby se pochopitelně obejdou i bez optimalizace pro internetové vyhledávače. Tato pro ně není nezbytná. Ovšem pokud jim taková optimalizace schází, mají problém, a to s příliš nízkou návštěvností, jež je často postihuje. A jíž se pak nedokážou ubránit.
Co z toho vyplývá? Pochopitelně to, že kdo nechce postrádat něco tak důležitého, jako jsou zákazníci, často optimalizovat musí. Protože je někdy taková SEO tím jediným, co může takový nedostatek odvrátit. A jak je to možné? Proč právě optimalizace pro internetové vyhledávače toto zvládá?
Odpověď zná každý, kdo už ví, co taková optimalizace obnáší. Ta je totiž souborem činnosí, jejichž úkolem je takové přizpůsobení webu požadavkům internetových vyhledávačů, které mu zajistí jejich přízeň a tím i přednostní umístění mezi tím, co vyhledávače po nalezení nabízejí lidem, kteří na internetu s jejich pomocí něco konkrétního hledají.
Kdyby se optimalizace ignorovala, najdou (pokud vůbec) vyhledávače určitý web, porovnají ho s tím, jak má podle nich dokonalý web vypadat, a pak mu přiřknou mezi tím, co nabízejí něco podobného hledajícím lidem, určitou pozici, na které už takový web zřejmě ustrne. A pokud jde o umístění tak daleko v seznamu odkazů, že se tak daleko už nikdo z hledajících lidí nedobere, měl by mít onen web už navěky smůlu. Nikdo by ho neměl najít a jeho využívání by mělo být nedostatečné a snad i ke krachu vedoucí.
Ale naštěstí máme optimalizaci. A ta to může změnit k lepšímu. Protože ta dokáže přesvědčit vyhledávače o tom, že si jí podporovaný a vylepšený web zasluhuje lepší pozici, a tím se mu postará o větší naději na velkou návštěvnost a z této vyplývající zisky.
Linkbuilding, volba správných klíčových slov, copywriting a další činnosti prostě mohou web z pohledu internetových vyhledávačů významně vylepšit a tím mu tu zajistit ideální postavení. Díky kterému bude líp.